Maďarština
Maďarsko – opomíjená osobitost
Maďarština není Čechům tolik vzdálená, nicméně patří k jazykům do jisté míry opomíjeným. Mluví jím jen asi 14 milionů lidí. Náleží mezi jazyky ugrofinské a přes poměrně malou rozšířenost se tímto jazykem nehovoří jen v domovském Maďarsku, rozptýleně ji užívají kupříkladu i Chorvaté.
Zvláštní je na maďarštině především její jedinečnost, s žádným jiným jazykem nemá mnoho společných rysů. Do jisté míry je podobná například finštině. Výrazně se ale liší slovní zásobou, takže pokud by se sešli Maďar a Fin a chtěli by si popovídat, museli by nejspíše využít univerzálního dorozumívacího prostředku „ruce a nohy”.
Nikdo tudíž po vás zrovna nechce, abyste dokázali plynně číst nejvýznamnější díla maďarské literatury, k tomu byste potřebovali mnoho studijní píle. S alespoň základními frázemi nasbíráte i tak body, Maďaři jsou totiž zapálení vlastenci hrdí na svou zemi i rodnou řeč. Ostatně se o Maďarech traduje, že s neutuchající vášní se pouštějí do čehokoli.
Jak si poradit v Maďarsku
Když někam přijdete, hodí se tak patřičně nahlas prohlásit: „Jó napot!” neboli „Dobrý den!”. Na odchodu se pak rozlučte slovem: „Viszontlátásra,” ať vás místní nepovažují za nezdvořáka. Jinak by se vám mohlo stát, že zažijete doslova tanec. A taková forma proslulého maďarského čardáše by se vám nemusela úplně líbit. Do slovní kápézetky každého cestovatele samozřejmě se řadí i fráze: „Nem értem. Beszélsz angolul?” čili: „Nerozumím. Mluvíte anglicky?”.
Okouzlila i vás svébytná exotika uprostřed Evropy? Všem, kteří se rozhodli, že se naučí alespoň pár nových slovíček, se určitě bude hodit maďarsko-český překladač. Online překladač jednoduše překládá celé věty z maďarštiny, ale také zpětně. Maximálně můžete zadávat texty v délce 1 000 znaků. Překlad se vám vždy zobrazuje ve spodním formulářovém poli po stisknutí zeleného tlačítka PŘELOŽIT.