Překlad z polštiny do češtiny
Co mají polština a čeština společného
Polština je západoslovanským jazykem, podobně jako čeština, ale také třeba i slovenština. Abyste polštinu zaslechli, nemusíte ani za hranice, také v ČR žije polská menšina.
Nicméně pokud si uděláte výlet na Těšínsko a uslyšíte jazyk podobný polštině, může se jednat i o nářečí, tzv. po naszymu. Jakkoli vypadá situace komplikovaně a můžete mít pocit, že si navzájem nerozumí ani Poláci, natož Poláci s Čechy, ještě v 10. století byste se museli zajímat o to, odkud váš konverzační partner vlastně pochází. Podle řeči byste to, že je Polák, totiž rozhodně nepoznali, jazyky se od sebe oddělily zhruba ve 14. století.
Ostatně například náboženskou terminologii přejala polština právě z češtiny. Polák si v případě potřeby se vyzpovídat tak nejspíše zajde do kosciola. Významný vliv mnoha dalších jazyků není v polštině nic výjimečného. V této řečí také přežilo mnoho archaismů, běžně se proto setkáte například s tzv. onikáním. Pokud vám tudíž v Polsku bude někdo onikat, vězte, že je mimořádně slušně vychovaný a snaží se na vás být zdvořilý.
Humor a kreativita jsou polštině vlastní
Polština se pro svou syntaktickou podobnost vůči českému jazyku stala mimo jiné i terčem mnoha lingvistických vtipů. Polské slovo koń označující koně si tedy čeština tak trochu po svém nahradila výrazem samochod pochodový. Dlužno dodat, že ohledně smyslu pro humor si nemají oba národy co vyčítat, obdobně kreativně zacházejí Poláci s češtinou.
Přesvědčili jsme vás, že polština je zábavná a v ničem si nezadá s jazyky, které našinci znějí poněkud více exoticky? A že stojí za to se jí naučit porozumět? V tom případě budete určitě potřebovat i česko-polský online překladač. Ten si hravě poradí s překladem kompletních vět v maximální možné délce 1 000 znaků. Dokáže překládat z polštiny do češtiny i naopak. Náhlý „výpadek” znalosti některého slovíčka vás už z míry zaručeně nevyvede. Zjistíte tak, že svět je nesmírně rozmanitý a prostor k objevům začíná doslova kousek za hranicemi domova.